Ubuntu 8.04 az új gépen

Sláger. Leszedtem én is hát, és fel is raktam a régi-új asztali gépemre. Miert régi-új? Kicsit frissítettem a konfigon, így már alig 4-5 év lemaradásba vagyok. Annyi törtét hogy a jó régi Abit SA7 lapot, az 1.7 Celeron procival már kevésnek találtam, és minimális befektetéssel (6k) tudtam bővíteni egy újabb ECS PF1 ‘Photon’ alaplapra, 2.4 HT P4 Northwood procival. A cpu-t ingyen kaptam, így elég jól kijöttem.

Azt azért elmondanám, hogy teljesen zökkenőmentesen nem sikerült végre hajtani a műveletet. Amit elhoztam az alaplapot a postáról elugrottam egy kis szilikon pasztáért, közben meg reménykedtem, hogy a jelenlegi hűtő kellő erőt tud majd kifejteni, és az erősebb procit is kitudja szolgálni. Persze pasztát nem kaptam azonnal, na de egy-két bolttal arrébb már kaptam, kemény 390 forintért egy kisujjnyi adagot, ebből felhasználtam egy körömnyit. Megéri nekik árulni, az nem kétséges.

Szóval hazaérek, és elkezdek tanulmányozni az alaplapot meg a procit, hogy hogyan, miképpen kell összehegeszteni őket. Sikerült belerakni a foglalatba (irc-s segítség és „láma vagy bazdmeg”-ek között..), közben az asztali gépet már félig szétszedtem, kiszedtem a vinyókat, kábeleket (usb, power led, reset gomb, power gomb kábeleket benne hagytam persze, csak félre húztam őket, és leragasztottam). Kiszedtem a VGA kártyát, a PCI wlan kártyát (fog ez menni linuxon kérdés…), leszedtem a hűtőbordát a prociról. Na itt közben egy fél órás takarítás, kártyákat meg a hűtőt lefújtam levegővel, hogy szép tisztán kerüljenek vissza az „új gépbe” Új cpu-t bekentem, borda rá, majd jött az első bökkenő. Nincs manul az alaplaphoz, így a ledeket, gombokat, előlapi usb-ket gyakorlatilag vakon kötöttem be. Persze alaplapra fel van nyomtatva, de kb 1pixeles betűkkel. Neten szerencsére találtam manulát hozzá, úgyhogy közel 1 óra baszakodás útán minden bekötöttem, visszaraktam a régi ramokat a gépbe (azok még jók) és felkészültem a startra.

Biztonság kedvéért csak vinyót kötöttem be, hogy magával rántsa esetleg mindet a gép. De semmi ilyen nem történt, úgyhogy indulhatott az ubuntu telepítés.

Amit gyenge káromkodással indult. Szar lett az első iso amit kiírtam anno. Újra le kellett szedni, mivel a gép vissza építéséhez nem volt hangulatom. Szóval leszedtem újra (laptop rlz), közben megnéztem a legújabb lostot, és figyeltem biosba, hogy a cpu hűtése megfelelő-e. Lost-nak vége lett, iso is lejött, kiírtam bootoltam, majd egy viszonylag hosszú telepítési időszak után végre bootolhattam a friss OS-t. Net persze nem volt… folyt köv.

4 Replies to “Ubuntu 8.04 az új gépen”

Comments are closed.