VirtualBox Ubuntu alatt

Vettem egy clevo notit (M375S – erről majd később bővebben). Egy – két hét után meguntam az XP-vel való harcot, és Ubuntu került rá. Mint kiderült jobb választás mint az XP. Wifi kártyát is normálisan kezeli (a gyári clevo driver hulladék, az intel szoftverével együtt), a touchpad is normálisan működik vele.

Csak hogy a jól megszokott windowsos szoftvereknek nem mindig van adaptációja linuxra. Ami nem baj, mert klón szoftver nem kell, csak valami olyan ami kiváltja. Sajnos a Total Commanderre még mindig nem találtam rendes alternatívát (tudom mc, stb. használom őket de teljes mértékben nem vagyok elégedett velük). Pár hónapja találtam egy nagyon ügyes és free html-php és még stb editort windowzra. A PSPad-dal remekül lehet dolgozni, scriptelhető, beépített ftp kliens van benne, dokumentum fát épít bármiből szóval nagyon hasznos szoftver. És jött a hírtelen váltás linuxra és szokatlan nagyon. Tudom hogy számos editor van linuxra de megint úgy vagyok vele, hogy olyat ami minden elvárásomat teljesíti nem találtam. És ott van az örök sláger a PhotoShop és ImageReady. Sajnos ezek még inkább a windozhoz kötnek. A másik laptopon még windows van, ezekkel a szoftverekkel, na de két géppel dolgozni nem mindig egyszerű és jó. És ekkor jött egy ötlet hogy rakjak fel egy virtuális gépet. Volt már dolgom vele, használtam is de igazából csak poénból. Használtam windows és linux alatt is vmware-t de most valami mást próbáltam ki.

vboxabout.pngVirtualbox: egy virtualizációs megoldás ia32-re. Gyári binárisai elérhetőek a hivatalos weblapon a project saját licence, a PUEL alatt GNU/Linux és Windows alá, valamint a program néhány képességtől megszabadított forráskódja is letölthető GNU GPL licenc alatt. Gyorsaságának egyik oka, hogy amit lehet, natívan futtat, amit meg nem, azt dinamikusan újrafordítja, és ennek az újrafordításnak az eredményét eltárolja, hogy később erre ne legyen szükség. (hupwiki)

Egész könnyen sikerült feltenni (na azért nem igaz teljesen, volt egy pár apt-get remove, mert a kernellel gondok voltak). Elsőre talán úgy néz ki mintha kevesebbet tudna mint vmware és nem egy kategóriába valók, de ez nem igaz, inkább úgy mondanám hogy egyszerűbb, és felhasználó barátabb. 1percbe sem telt virtuális gépet elkészíteni. Ez már a megszokott módon ment, csuszkával lehetett állítani a memóriát és virtuális diszket is tud készíteni. Mivel célom egy gyors rendszer volt nem rendes xp-t tettem fel, hanem Windows XP Performance Edition-t. Ez egy kigyomlált XP, alig 300mb-os telepítővel és virtualbox-ra kb. 20perc alatt felment (természetesen a VirtualBox gépe is képes iso-bol bootolni, így nem kellett kiírni a képfájlt. A virtuális gépnek memóriából én 256-nál kicsit többet adtam úgy 324 körül, viszont a felajánlott 10GB particiót levettem 5-re. A videómemóriát pedig csak később lehet állítani, ezt én 32MB-re raktam.

Net-et is pofonegyszerűen lehetett adni a gépnek, simán NAT, azt megy is. Az egyik legjobb dolog amiért tetszik a VirtualBox hogy tud seamless módban működi. Ez annyit tesz, hogy nem egy külön ablakban fut az xp, és azon belül a további alkalmazások, hanem kiteszi az egészet a gazda operációs rendszer felületére.

Screenshots

Bootol az XP:

boot.png

Asztalon:

destkop.png

Megosztott usb meghajtó:

usb.png

Kavarodás:

virtualbox.png

Az install Ubuntu alatt:

root jog felvétele:

sudo su

Ez a pár csomag kellhet ha nincs fent:

apt-get install bcc iasl xsltproc xalan libxalan110-dev uuid-dev zlib1g-dev libidl-dev libsdl1.2-dev libxcursor-dev libqt3-headers libqt3-mt-dev libasound2-dev libstdc++5 linux-headers-`uname -r` build-essential

Ezek után keresd fel a VirtaulBox letöltési oldalát és válaszd ki a megfelelő verziót amit neked kell. Majd tölsd le:

cd /tmp

wget http://195.34.175.98/download/1.5.6/virtualbox_1.5.6-28266_Ubuntu_gutsy_i386.deb

Ha lejött már csak az install van hátra. Fontos hogy a „Should the vboxdrv kernel module be compiled now?” kérdésre igennel válaszolj, különben nem fogod tudni elindítani a virtuális gépeket.

dpkg -i virtualbox_1.5.6-28266_Ubuntu_gutsy_i386.deb

Ennyi, kész is van. A menüből máris indítható, ha a Rendszerereszközök meg van jelenítve, ugyanis oda települ a gyorsindító.

Nekem volt egy olyan gondom, hogy a /dev/vboxdrv/ eszköznek nem jól állította be a jogait a rendszer és nemtudott hozzáférni a VirtualBox. Legegyszerűbben úgy orvosolható, ha belépsz a /dev könnyvtárba és az aktuális usernek adod a vboxdrv-t, ugyanis alapban a root lesz a tulajdonosa. Csoportja maradhat a vboxusers.

sudo su

chown felhasznalo:vboxusers /dev/vboxdrv

A Windows XP Performance-ról:

  • 632MB-ról 231MB-re redukált telepítő ISO
  • semmi extra programot nem tartalmaz, ez egy csupasz xp
  • csak újonnan telepíthető
  • telepítő kulcsot nem kér, bele van integrálva
  • 2008 februárig miden frissítés bele van pakolva
  • együtt működik a windows update-tel (frissíthető)
  • letölthető innen