Sublime Text 2 telepítése Linux Mint-re

Ez is egy inkább jegyzet-magamnak-hogy-ne-felejtsem el post. A lényeg az, hogy úgy adódott, hogy áttértem pár hónapja Sublime Text 2-re. Rendkívül jól használható, bővíthető szoftver, amelynek egyik fő előnye, hogy minden platformon ugyanúgy néz ki. Így nem kell megszokni egy új kinézetet, ha éppen OS-t váltunk.

Egyetlen hiányossága, ami miatt igazi IDE-nek még nem mondható, hogy pl. a komolyabb funkciókat, mint példuál származtatott osztályok követése még a 2-es verzió nem tudja. (A fejlesztés alatt lévő új, 3-as viszont már igen.) Szóval „ipari” környezetben, annak, aki nemcsak a frontend-en dolgozik pl., hanem nagyobb php frameworkkel, még nem biztos, hogy a legjobb választás. A munkahelyen én is felváltva használom még a NetBeans-szel, mivel van, amikor mélyebbre kell menni a kódban.

De otthoni munkára tökéletes, apróbb projektekben megállja a helyét. A friss Linux Mint rendszeremre akartam tehát egyik reggel feltenni a szoftvert. Több út is áll előttünk és most a legkényelmesebbet mutatom meg. Még fel sem kell menni a szoftver weboldalára, és nem is kell nekünk letölteni kézzel az állományokat, elintézhetünk mindent konzolból.

Íme a pár rövid, ámde annál hatékonyabb parancs, sorban. Először is adjuk hozzá a repokhoz a Sublime Text 2-t:

sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/sublime-text-2

Ezt egy ENTER lenyomásával kell nyomatékosítani. Utána, hogy meg is találjuk, amit keresünk, frissíteni kell a szoftverforrásokat:

apt-get update

Ha ez lefutott hiba nélkül, azt jelenti, hogy készen állunk a telepítésre:

sudo apt-get install sublime-text

Pár másodperc múlva már élvezhetjük a rendszerünkbe települt Sublime Text 2-t. Ez a fajta telepítés azért jó, mert így bekerül például a menürendszerbe is a szoftver, nem kell keresgetni, hogy mégis hova telepítettük, honnan és hogyan akarjuk elindítani. Konzolból egyébként a sublime-text parancs kiadásával tudjuk elindítani.

És egy bónusz a végére: szoftver következő verziója, a Sublime Text 3 még fejlesztés alatt áll, ám a napokban kijött egy béta build, amit bárki kipróbálhat, használhat korlátozás nélkül. A build, ahogy az eredeti fő verzió is, mind Windows, Linux és OS X alá elérhető.